а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зацапа

зацапаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 15360
1. Почне да цапа во вода, кал и сл.
Англиски: wade Албански: sulet
Примери:
Рибарот зацапа во водата.
Децата зацапаа во батакот.
Тој зацапа до глуждови во мочуриштето.
2. (се зацапа) Се доведе во несакана положба.
Англиски: get stuck Албански: mbetet
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тој се зацапа во некакви работи од коишто тешко се излегува.
3. (се зацапа) Силно, длабоко се вљуби.
Англиски: fall in love Албански: bie në dashuri
Употреба: Разговорно
Примери:
Тој се зацапа до уши во девојката.
Се зацапаа на прв поглед.
Изведенки
1. зацапува несв.
зацапуваат
2. зацапување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК