а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зацака

зацакаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Почне да цака, да испушта звук со специфично местење на јазикот и забите.
Англиски: click Албански: kërcas
Примери:
Кога виде што направиле децата, зацака со јазикот.
2. Цака малку, определено време.
Албански: kërcas pak
Примери:
Тој зацака со забите чудејќи се.
Изведенки
зацакува несв.
зацакуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи