а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

захрани

захранат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да храни за првпат некого.
Англиски: feed
Примери:
Мајката го захрани детето со леб уште многу малку.
Децата го захранија мачето со млеко.
Изрази
Го захраниле на секира - многу е лош, како куче.
Изведенки
1. захранува несв.
захрануваат
2. захранување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи