а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зафучи

зафучат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Почне да фучи.
Англиски: swish Албански: fishkëlloj
Примери:
Зафучи еден ветар, се ќе подмрзне.
Зафучеа коњите во шталата.
2. Фрли нешто многу силно, многу далеку.
Англиски: fling Албански: hedh diçka larg
Примери:
Го зафучи каменот преку оградата.
3. Помине нешто со голема брзина.
Англиски: hum Албански: lëvrij
Примери:
Куршумот му зафучи точно покрај увото.
Изведенки
зафучува несв.
зафучуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи