а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зафрчи

зафрчат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да фрчи.
Англиски: whoosh
Примери:
Ноќта силен ветар зафрчи.
Коњот зафрчи.
Камења зафрчеа покрај неговата глава.
Изведенки
зафрчува несв.
зафрчуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи