а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зафрлен

зафрлени
Вид збор: Придавка
Ранг: 8297
Што е многу оддалечен, осамен, тешко достапен.
Англиски: forlorn
Примери:
Зафрлено место.
Зафрлено црквиче.
Најзафрлено село во тој крај.
Најзафрлена точка на државата.
Изведенки
зафрленост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК