а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зафрла

зафрлаат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да фрла.
Англиски: fling
Примери:
Детето зафрла од песокот.
Зафрла од цепените дрва кон визбата.
Изведенки
зафрлува несв.
зафрлуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи