а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зафркне

зафркнат
Вид збор: Глагол, свршен
измами, изигра
Англиски: cheat
Употреба: Разговорно
Примери:
Ама ме зафркна!
Изведенки
1. зафркава несв.
зафркаваат
2. зафрканција ж.
мн. зафрканции
Пример: тешка зафрканција
FlexiMac
 менување на македонски глаголи