а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зафрка

зафркаат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да фрка.
Англиски: hurl
Примери:
зафрка снег
зафркаа молњи
Изведенки
зафркува несв.
зафркуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи