а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зафат

мн. зафати
Вид збор: Именка, машки род
1. Дејствување, акција, постапка; потег во некоја дејност.
Англиски: undertaking Албански: veprim, aktivitet
Примери:
Политички зафати.
Реформски зафати во образованието.
2. Интервенција врз телото.
Англиски: operation Албански: operacion, ndërhyrje
Употреба: Медицина
Примери:
Хируршки зафат.
3. Начин на кој се фаќа противникот (при борење).
Англиски: grip Албански: kapje
Употреба: Спорт
Примери:
Борачот неочекувано направи зафат и освои поен.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи