а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зафаток

мн. зафатоци
Вид збор: Именка, машки род
почеток
Англиски: beginning
Примери:
Уште во зафатокот се виде каква ќе биде работата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи