а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зафатнина

мн. зафатнини
Вид збор: Именка, женски род
Просторот што го зафаќа еден предмет и се пресметува обично во кубни метри или сантиметри.
Англиски: volume Албански: vëllim, volum
Употреба: Математика , Физика
Примери:
Зафатнина на геометриско тело.
Се става масло до половина од зафатнината.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи