а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зафатен

зафатени
Вид збор: Придавка
1. (глаг. прид.) зафати
2. Што има многу работа; што е многу ангажиран во работата.
Англиски: busy
Примери:
Тој е постојано многу зафатен.
Зафатена девојка.
Изведенки
зафатеност ж.
Состојба на тој што е зафатен или на тоа што е зафатено.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи