а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зафали

зафалат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Почне да фали некого или нешто.
Англиски: praise Албански: lavdëron
Примери:
Стројникот ја зафали момата.
2. (се зафали) Почне да се фали.
Англиски: praise Албански: lavdërohet
Примери:
Се зафали дека работел секакви работи.
3. (се зафали) се закани
Англиски: threaten Албански: kërcënoj
Примери:
Се зафали дека ќе го натепа.
Изведенки
зафалува несв.
(се) зафалуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи