а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заушки

заушките
Вид збор: Именка, множина
Воспаление на заушните жлезди.
Англиски: mumps
Употреба: Медицина
Примери:
Машките деца потешко ги поминуваа заушките.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи