а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зауши

заушат
Вид збор: Глагол, свршен
1. забележи
Англиски: notice Албански: shënoj
Примери:
Никој не зауши дека го нема.
Ја зауши кога стана и излезе.
2. Удри шлаканица.
Англиски: slap Албански: shuplakë
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Му зауши две-три на момчето и го однесе дома.
3. (се зауши) Се обвие околу ушите.
Албански: mbështjell
Примери:
Бујната коса му порасна и му се зауши.
Изведенки
1. заушува несв.
(се) заушуваат
2. заушување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи