а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заучи

заучат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Почне да учи.
Англиски: learn Албански: mësoj
Примери:
Заучи нов занает.
2. Тргне во училиште.
Англиски: learn Албански: mësoj
Примери:
Малото девојче порасна, заучи во прво одделение.
Заучи во гимназија.
3. (се заучи) Добие, стекне навика.
Англиски: get used Албански: mësohet
Примери:
Се заучи да им оди на гости секој ден.
Полека полека, се заучи детето да оди.
Изведенки
1. заучува несв.
(се) заучуваат
2. заучување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи