а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заути

заутат
Вид збор: Глагол, свршен
За був, утка - почне да ута.
Употреба: Биологија
Примери:
Бувот морничаво заута.
Заута утка.
Изведенки
заутува несв.
заутуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи