а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заусти

заустат
Вид збор: Глагол, свршен
Отвори уста да каже.
Англиски: talk
Примери:
Заусти да каже, но се прекина.
Само се накашла, не успеа да заусти нешто.
Изведенки
заустува несв.
заустуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи