а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заурива

зауриваат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Почне да урива.
Англиски: demolish Албански: fillon të rrënoj, prish
Примери:
Булдожерот заурива сѐ пред себе.
2. (се заурива) Почне да се урива.
Албански: fillon të rrënoj
Примери:
Над неа како да се заурива небото.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи