а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зауми

заумат
Вид збор: Глагол, свршен
1. запомни, запамети
Англиски: memorize Албански: mbaj mend
Примери:
Зауми што треба да ми кажеш.
2. напомни, спомене
Англиски: remind Албански: rikujtoj
Примери:
Се сетив да го заумам за доаѓањето.
3. (се зауми) се замисли
Англиски: think Албански: mendoj
Примери:
Зауми се еднаш, што правиш.
По разговорот со неа тој се зауми.
Изведенки
1. заумува несв.
(се) заумуваат
2. заумување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи