а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заумен

заумниот
Вид збор: Придавка
Што не е реален, не е вистински.
Англиски: imaginary
Примери:
заумни предели
заумен збор
Изведенки
1. заумно прил.
Пример: Патува заумно.
2. заумност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи