а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заука

заукаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. За човек - почне да ука во рацете, дланките.
Англиски: puff Албански: filloj të hukas
Примери:
Заука неколкупати во дланките и почна со цепењето.
2. За утка, був - почне да испушта звук.
Албански: gugas
Примери:
Во близина заука утка.
Изведенки
заукува несв.
заукуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи