а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заудира

заудираат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 33726
1. Почне да удира.
Англиски: beat Албански: fillon të godas
Примери:
Заудира со чеканот по клинецот.
2. (се заудира) Почнува да се удира.
Албански: fillon të godas
Примери:
Децата се заудираа со ситни камчиња.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК