а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

затуфка

(се) затуфкаат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да (се) туфка.
Англиски: lament
Примери:
Леле, леле - затуфка дедото.
Кога слушна мајката, се затуфка.
Изведенки
затуфкува несв.
(се) затуфкуваат
повт.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи