а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

затутули

затутулат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Премногу завитка, облече.
Англиски: wrap Албански: mbështjell
Примери:
Го затутулила детето, одвај се движи кутрото.
2. (се затутули) Се облече обилно.
Англиски: wrap Албански: mbështjellem
Примери:
Се затутули во еден шал.
Се изнаоблече, се затутули како да е среде зима.
Изведенки
затутулува несв.
(се) затутулуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи