а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

затутулен

затутулениот
Вид збор: Придавка
1. (глаг. прид.) затутули
Примери:
Треба да си ептен затутулен за да не можеш да ги согледаш работите.
Текстот е малку затутулен и нејасен.
2. Што е ограничен, заостанат, прост.
Англиски: retarded
Употреба: Преносно значење
Примери:
затутулен човек
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК