а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

затутка

затуткаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Почне да тутка.
Англиски: wrinkle Албански: mbështjell
Примери:
Момчето плашливо ја затутка капата во рацете.
2. стутка
Англиски: crease Албански: zhubros
Примери:
Таа почна да го пишува писмото, но брзо го затутка и го фрли на подот.
3. Набрзина направи нешто.
Албански: mbështjell
Употреба: Иронично , Преносно значење
Примери:
Затутка еден зелник за ручек.
4. (се затутка) Се завитка во нешто.
Англиски: wrap Албански: mbështjell
Примери:
Се затутка во еден стар волнен шал.
Изведенки
затуткува несв.
затуткуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи