а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

затурка

затуркаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Почне да турка.
Англиски: push Албански: shtyj
Примери:
Ја натовари количката и ја затурка по благата угорница.
2. Турка малку.
Англиски: push Албански: shtyj
Примери:
Две момчиња му помогнаа, затуркаа и автомобилот забрмчи.
3. (се затурка)
Англиски: push Албански: shtyj
Примери:
Се затуркаа луѓето пред шалтерот.
Изведенки
затуркува несв.
(се) затуркуваат