а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

затупоти

затупотат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Почне да тупоти.
Англиски: pound Албански: fillon të rrah
Примери:
Срцето ми затупоти од возбуда.
2. Тупоти малку.
Англиски: tap Албански: rrah ngapak
Примери:
Некој затупоти со чевлите тресејќи го снегот.
Затупотеа коњи, но набрзо сѐ се смири.
Изведенки
затупотува несв.
затупотуваат