а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

затули

затулат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 46300
прикрие, скрие
Англиски: cover up
Примери:
Каде ли ми ја затулила кошулата?
Помести се, ми ја затули светлината.
Изведенки
1. затулува несв.
затулуваат
2. затулување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК