а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

затрупи

затрупат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 48623
Почне да сече трупци, цепеници.
Примери:
Човекот затрупи од трупците.
Подготвуваше дрва за орев, затрупи од дебелите дабови трупци.
Изведенки
1. затрупува несв.
затрупуваат
2. затрупување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК