а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

затруен

затруениот
Вид збор: Придавка
Ранг: 40009
1. Што има, што содржи отров.
Англиски: poisoned
Примери:
затруена храна
2. Што има претрпено негативно влијание.
Англиски: poisoned
Примери:
затруени односи, затруено пријателство