а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

затруеност

Вид збор: Именка, женски род
Особина, состојба на тој што е затруен.
Англиски: poisoning
Примери:
Голема затруеност на воздухот може да доведе и до смртност.