а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

затрпи

затрпат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Почне да трпи.
Англиски: suffer Албански: fillon të vuaj, hjek
Примери:
Народот затрпе тешки маки.
Од тој ден затрпе злобни подбивања, но на ниедна не одговори.
2. Почне да гладува.
Англиски: hunger Албански: filloj të kem uri
Примери:
Ги отпуштија и двајцата од работа, луѓето за леб затрпеа.
Изведенки
затрпува несв.
затрпуваат