а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

затркала

затркалаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 28533
1. Почне да тркала.
Англиски: roll Албански: fillon të rrokulliset
Примери:
Детето затркала една стара тракторска гума.
2. (се затркала) Почне да се тркала.
Англиски: roll Албански: fillon të rrokulliset
Примери:
Се затркалаа неколку камења од угорницата.
По челото му се затркалаа капки пот.
Изведенки
1. затркалува несв.
(се) затркалуваат
2. затркалување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК