а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

затресе

затресат; затреси, затресете; затресов, затресоа; затресол, затресле; (ќе) затресев, (ќе) затресеа; (ќе) затресел; затресен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 3743
1. Почне да тресе нешто.
Англиски: shake Албански: dridhë
Примери:
Затресе слаб земјотрес.
2. Кусо време тресе, површно, малку.
Англиски: shake Албански: dridhë pak
Примери:
Затресе една гранка и сливи испопаѓаа наоколу.
Некој одзади ме затресе за рамото.
Гневно ја затресе главата и промрмори.
Затресе некое крпче не покажувајќи си го лицето.
3. (се затресе) Почне да се тресе.
Англиски: shake Албански: dridhë, tund
Примери:
Од силната детонација целата зграда се затресе.
Кога влезе, автомобилот се затресе.
4. (се затресе) Поведе грижа за некого или за нешто.
Англиски: care Албански: shqetsohem, merakosem
Употреба: Преносно значење
Примери:
Иако не му беше татко, човекот се затресе за детето.
Изведенки
1. затресува несв.
(се) затресуваат
повт.
2. затресување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК