а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

затрепка

затрепкаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 14527
Почне да трепка.
Англиски: blink
Примери:
Затрепка зачестено.
Таа затрепка со милите очи.
Затрепка ѕвезда.
По слепоочниците му затрепкаа сини жилички.
Затрепка со белите клепки.
Изведенки
затрепкува несв.
затрепкуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК