а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

затрепери

затреперат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 4914
Почне да трепери, затрепети.
Англиски: tremble
Примери:
Му затреперија рацете.
Благиот ветар тар ги затрепери лисјата на брезата.
Гласот му затрепери од возбуда.
Затрепери слабата светлина од ламбата.
Изведенки
1. затреперува несв.
затреперуваат
2. затреперување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК