а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

затревожи

(се) затревожат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да се тревожи.
Англиски: alert
Примери:
Жената видливо се затревожи.
Штом го чу разговорот, се затревожи.
Изведенки
затревожува несв.
(се) затревожуваат