а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

затреви

затреват
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 27498
1. Засее со трева.
Англиски: seed Албански: mbjell bar
Примери:
Го затревија паркот пред нас.
2. (се затреви) Обрасне со трева.
Англиски: overgrow Албански: mbulohet me bar
Примери:
По пролетните дождови ливадите се затревија.
Козјите патеки се затревија.
Изведенки
1. затревува несв.
(се) затревуваат
повт.
2. затревување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК