а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заточеништво

мн. заточеништва
Вид збор: Именка, среден род
Состојба на тој што е заточен.
Англиски: imprisonment
Примери:
далечно заточеништво
осуден на заточеништво
FlexiMac
 менување на македонски глаголи