а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заточеник

мн. заточеници
Вид збор: Именка, машки род
Тој што е казнет, прогонет, затворен.
Англиски: prisoner
Примери:
заточеници на островот
Изведенки
1. заточеница ж.
мн. заточеници
2. заточеничка ж.
мн. заточенички
3. заточенички прид.
заточеничкиот
Пример: заточенички живот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи