а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заточение

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
вид казна
Англиски: imprisonment
Употреба: Правда
Примери:
доживотно заточение
Го испратија на заточение.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи