а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

затопоти

затопотат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Почне да топоти.
Англиски: clatter Албански: fillon të buçoj, rrapëllij
Примери:
Кога го виде глувчето, затопоти со нозете за да го заплаши.
2. топоти
Англиски: rattle Албански: rrapëllij
Примери:
Во близина затопоти коњ.
Изведенки
затопотува несв.
затопотуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи