а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

затокми

затокмат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Почне да подготвува некого или нешто.
Англиски: prepare Албански: përgatit shpejt e shpejt
Примери:
Мајката го затокми својот син за свечениот ден.
Од кога го затокми куферот, уште не заврши?
2. Подготви некого малку, набрзина.
Англиски: prepare Албански: përgatit, rregullohem
Примери:
Ги затокми децата и ги испрати на училиште.
3. (се затокми) Почне да се подготвува.
Англиски: prepare Албански: përgatit
Примери:
Се затокмија за годишен одмор, утре тргнуваат.
4. (се затокми) Се подготви малку, набрзина.
Англиски: prepare Албански: përgatit shpejt e shpejt
Примери:
Стана, се затокми и веднаш излезе.
Изведенки
1. затокмува несв.
(се) затокмуваат
2. затокмување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи