а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

затоа

Вид збор: Сврзник
затоа што, заради тоа што
Англиски: because
Примери:
Тој молчеше затоа што остана без зборови.
Таа си замина затоа што ја згреши работата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи