а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

затне

затнат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Затвора со нешто некаков отвор.
Англиски: plug Албански: mbyll, zë
Примери:
Бинлакот го затна со плутена тапа.
Ушите ги затна со дланките за да не слуша.
Скршениот прозорец го затнаа со ќебиња.
2. (се затне) се затвори
Англиски: clog Албански: bllokohet, pengohet
Примери:
Се затна одводот од кадата.
Од провев му се затна едното уво.
Изрази
Ми (ти, му...) ја затна устата - не ми (ти, му...) дозволи да зборувам.
Изведенки
1. затнува несв.
(се) затнуваат
2. затнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи