а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

затлее

затлеат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Почне да тлее.
Албански: fillon të digjet
Примери:
Дрвата во каминот затлеаја.
2. Почне да слабее, да пропаѓа.
Албански: fillon të ligështohet
Примери:
Човекот затлеа во затворот.
Изведенки
затлева несв.
затлеваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи