а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

затлачи

затлачат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Покрие со мил, со песок и сл.
Албански: mbulon me rërë
Примери:
Тој покажа на голема затлачена нива.
2. (се затлачи) Се покрие со мил, песок.
Англиски: silt up Албански: lloçavet, bëhet baltë
Примери:
Од невремето нивата се затлачи.
Изведенки
1. затлакува несв.
(се) затлакуваат
2. затлакување ср.
глаг. им.
3. затлачува несв.
(се) затлачуваат
4. затлачување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи